Szkoła Podstawowa

SOSW Oświęcim
A A A

Akademia czerniaka

Akademia czerniaka
Uczniowie klas 4-8 Szkoły Podstawowej wzięli udział w zajęciach w ramach Kampanii Edukacyjno – Informacyjnej „Zmamię! Znam je?” czyli Co musisz wiedzieć o czerniaku skóry?.
Celem zajęć było zdobycie przez uczniów wiadomości na temat czerniaka oraz budowanie odpowiednich zachowań i postaw prozdrowotnych wśród młodzieży.
Uczniowie dowiedzieli się kiedy wzrasta zagrożenie zachorowaniem, poznali cechy charakterystyczne czerniaka ABCDE, które pomagają w jego rozpoznaniu i odróżnieniu od zwykłych znamion, poznali zasady ochrony przed zachorowaniem.
Podczas filmu edukacyjnego zrealizowanego przez Akademię Czerniaka uczniowie dowiedzieli się jak przeprowadzić samobadanie skóry.
Wszystkie znamiona, narośla, pieprzyki, które kwalifikują się do jednego z punktów ABCDE lub budzą Twój niepokój powinny zostać zbadane przez lekarza dermatologa lub chirurga-onkologa i w razie jakichkolwiek wątpliwości wycięte. Badanie przeprowadzane u specjalisty jest szybkie, bezbolesne i nieinwazyjne. Lekarz ogląda skórę za pomocą dermoskopu, który wychwytuje wszelkie atypowe zmiany.
Zajęcia pozwoliły zrozumieć wagę profilaktyki oraz dbania o zdrowie, poznać konsekwencje jej zaniechania. Uczniowie otrzymali ulotki zawierające najważniejsze informacje dotyczące omawianego nowotworu skóry, które powinny  zachęcić bliskich do podjęcia działań profilaktycznych.
 

Pamiętaj o samobadaniu skóry!

Pliki do pobrania

Szkoła Podstawowa im. Zofii Posmysz

Branżowa Szkoła I Stopnia

Szkoła Przysposabiająca do Pracy im. Zofii Posmysz

Internat