Szkoła Przysposabiająca do Pracy

SOSW Oświęcim
A A A

Słowo do Rodziców - koronawirus - 21. 03. 2020r.

Słowo do Rodziców
21 marca 2020
Słowo do Rodziców

Kilka dni niespodziewanie wolnych od szkoły lub pracy wzbudza w nas pozytywne uczucia: można porządnie się wyspać, nadrobić zaległości domowe, pooglądać seriale, poczytać, pograć na komputerze…

Gdy jednak nie ma możliwości wychodzenia z domu, spotykania się ze znajomymi, czas zaczyna się dłużyć, pojawia się nuda, niepokój, poczucie smutku, rozdrażnienia, utraty kontroli nad rzeczywistością, bezradność…

Podczas gdy my, dorośli, rodzice, nauczyciele, potrafimy sobie wytłumaczyć tę trudną sytuację dobrem nas wszystkich, nasi uczniowie często nie rozumieją, dlaczego są uwięzieni w domach, tęsknią za szkołą, kolegami, nauczycielami.

Jak pomóc im przetrwać ten trudny czas?

Każdy z nas, a nasi uczniowie szczególnie, mają potrzebę bezpieczeństwa, na którą wpływa możliwość przewidywania zdarzeń, czynności. Stały rytm dnia sprawia, że wiedzą co mają robić, czego się od nich oczekuje. Brak orientacji w czasie zegarowym i kalendarzowym u niektórych dodatkowo potęguje niepewność, rozdrażnienie. Nie rozumieją, ile czasu będą musieli pozostać w domu. Dlatego tak ważne jest, by każdy dzień miał swój rytm, żeby był czas na przyjemności, ale także zadania i obowiązki.

Nie trzeba wstawać wcześnie rano, ale nie pozwólcie dzieciom spać w nieskończoność. Ustalcie godzinę pójścia do łóżka i porannego wstawania. Super jest spędzić cały dzień w piżamie. Niech to jednak nie stanie się regułą. Gdy nie jesteśmy chorzy, ważne, by się rano ubrać i pościelić łóżko. To nas motywuje do dalszego działania.

Pomoc przy posiłkach, sprzątaniu, opiece nad zwierzętami, niezależnie od stopnia niepełnosprawności jest bardzo ważna. Poczucie, że jestem potrzebny bardzo motywuje każdego człowieka, nawet gdy na początku pojawia się bunt. Okazujcie zadowolenie i chwalcie za dobrze wykonane obowiązki, bądźcie dumni ze swoich dzieci.

Na naszej stronie internetowej są materiały i zadania dla uczniów. Motywujcie ich do pracy, wykonywania poleconych zadań, pomóżcie, gdy o to poproszą. Uczniowie przygotowujący się do egzaminów zawodowych powtórzą sobie zagadnienia, pozostali będą dalej rozwijać szkolne umiejętności m. in. pamięć, myślenie, spostrzegawczość. Łatwiej będzie im potem wrócić do szkoły. Najlepiej wyznaczcie im na to czas w ciągu dnia, gdy będą mieć dostęp do komputera, gdy nikt z domowników nie będzie im przeszkadzał. Jeśli macie taką możliwość, to wydrukujcie im materiały, karty pracy. Oceńcie potem ich wysiłek, pochwalcie za zaangażowanie, samodzielność.

Co jeszcze jest ważne?

Ruch i aktywność fizyczna. Mogą to być krótkie spacery, jeśli macie ogródek wokół domu lub mieszkacie w okolicy, która nie grozi spotkaniem innych osób a tym samym nie naraża na kontakt z koronawirusem. Mogą to być również ćwiczenia w domu. Na naszej stronie są propozycje, można również poszukać inspiracji w Internecie.

Spędzajcie ten czas razem. Możecie grać w gry planszowe, karciane. Uczniowie lubią warcaby, kalambury, „chińczyka”, „Halli – Galli”, „Dobble” i in. Niektórzy są w nich naprawdę dobrzy. Mamy też wielu mistrzów szybkiego układania puzzli, inni wyciszają się przy kolorowankach dla młodzieży i dorosłych, rysują, a nawet piszą opowiadania…

Większość uczniów lubi gotować – włączajcie ich w przygotowanie posiłków, niech potem z dumą opowiadają w szkole jak dobrą pizzę czy sałatkę przygotowali, jak wyhodowali kiełki rzodkiewki na kanapki, upiekli ciasto z mamą. Lubią też majsterkować, sadzić i podlewać kwiaty, segregować pranie, a niektórzy nawet haftować. Róbcie to, co lubicie razem z nimi.

Nic się nie stanie jak czasem pograją na komputerze, jeśli wcześniej wykonają swoje szkolne i domowe obowiązki.

Wykorzystajmy ten czas jak najlepiej!

 

Psycholog szkolny
Anna Lichańska


 

Szkoła Podstawowa im. Zofii Posmysz

Branżowa Szkoła I Stopnia

Szkoła Przysposabiająca do Pracy im. Zofii Posmysz

Internat