Między sacrum a profanum - miłość, nienawiść, śmierć

8 czerwca 2016
Między sacrum a profanum - miłość, nienawiść, śmierć
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia
      8 czerwca uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy oraz Szkoły Zawodowej uczestniczyli w koncercie edukacyjnym w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Orkiestra ta występowała niemal we wszystkich krajach Europy, w obu Amerykach, a także w Japonii, Hongkongu, Chinach, Australii, Nowej Zelandii, Korei i w krajach Zatoki Perskiej. Koncert z serii muzyka między sacrum a profanum - miłość, nienawiść, śmierć zgromadził niemal pełną salę słuchaczy.
    Było to naprawdę wyjątkowe wydarzenie. Uczniowie mieli możliwość wysłuchania koncertu orkiestry symfonicznej w najlepszej sali koncertowej w Europie. Rzeczywiście sala robiła ogromne wrażenie. W skupieniu uczestniczyliśmy w całym koncie, z uwagą wysłuchaliśmy komentarzy do każdego z utworu. Zetknięcie się z muzyką poważną w tak wyjątkowej sali koncertowej sprawiło, że poczuliśmy ją wielozmysłowo, a co niektórzy "spojrzeli" na nią nieco inaczej.

Program koncertu obejmował:
Richard Wagner – uwertura do opery Tannhäuser

Mieczysław Karłowicz – poemat symfoniczny Stanisław I Anna Oświecimowie (fragment)

Sergiusz Prokofiew

Romeo i Julia:

- Suita nr 2 op. 64 (Montecchi i Capuleti, Romeo i Julia przed rozstaniem)

- Suita nr 1  op. 64 bis  (Śmierć Tybalta)

Felix Mendelssohn-Bartholdy  – Marsz weselny z muzyki do Snu nocy letniej
Koncert prowadzony był pod batutą Macieja Tarnowskiego.