Szkoła Przysposabiająca do Pracy

SOSW Oświęcim
A A A

Kraków mniej znany

26 kwietnia 2016
Kraków mniej znany
jak powstaje witraż i nie tylko...
    Tym razem wizytę w Krakowie rozpoczęliśmy od było zwiedzanie muzeum witrażu, w którym do dzisiaj funkcjonuje pracownia tych dzieł. Z zakładem tym współpracowali najwybitniejsi polscy artyści początku XX wieku. Tradycyjnie wykonane witraże wciąż zachwycają a technika ich wykonywania nie zmieniła się od setek lat. Stworzenie jednego witrażu trwa od kilku dni do kilku lat przy bardzo wymagających projektach. Zobaczyliśmy w jaki sposób wykonuje się witraże, dowiedzieliśmy się jakie są poszczególne etapy tworzenia szklanych obrazów, mieliśmy też okazje z bliska przyjrzeć się pracy witrażystów. Wszystkim bardzo podobało, na chwilę mogliśmy się przenieść w dawne czasy... 
     Kolejną atrakcją było zwiedzania domu rodzinnego Jana Matejki, który mieści się w starej krakowskiej kamienicy. Jest to miejsce, w którym urodził się mieszkał z rodziną, tworzył i zmarł Jan Matejko. Obejrzeliśmy mnóstwo eksponatów związanych z tym artystą i jego rodziną, przedmioty osobiste, listy, pamiątki, a także dzieła innych artystów skrzętnie kolekcjonowane przez samego mistrza.
    Po raz kolejny Kraków odkrył przed nami swoje tajemnice, wycieczka była bardzo udana, wszyscy zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do domów.
   
⇒ więcej zdjęć

Szkoła Podstawowa im. Zofii Posmysz

Branżowa Szkoła I Stopnia

Szkoła Przysposabiająca do Pracy im. Zofii Posmysz

Internat