Czako, perlik, szychta

4 grudnia 2014
Czako, perlik, szychta
czyli spotkanie z górnikiem
        4 grudnia w naszej szkole odbyło się spotkanie z górnikiem, pracownikiem KWK - Piast, panem Krzysztofem Darżynkiewiczem, instruktorem praktycznej nauki zawodu, ojcem ucznia klasy III c Szkoły PDP. W trakcie prelekcji popartej slajdami, dowiedzieliśmy się wiele interesujących rzeczy na temat ciężkiej
i odpowiedzialnej pracy w kopalni, tradycji i symboli górniczych. Jednym z nich jest mundur górniczy, symbol przynależności do górniczego stanu, tradycji i uznania. Może być roboczy i galowy. Czako górnicze z odpowiednim kolorem jest również wyrazem przynależności, kolor hełmu, stopnie górnicze i militaria. Kolejnym symbolem jest godło górników tzw. perlik (młot i kilof), aczkolwiek najstarszym symbolem górnictwa jest - róg. Barwy górnicze - czerń i zieleń, symbolizują kolejno - czerń - podziemne ciemności, a zieleń - tęsknotę za zielenią lasów i pól. Hymn górniczy - dziś tak rzadko śpiewany i BARBÓRKA z mszą, karczmą piwną i combrem babskim. Na koniec tej wizyty, życzyliśmy wszystkim górnikom - TYLE SAMO ZJAZDÓW CO WYJAZDÓW. SZCZĘŚĆ BOŻE!