Szkoła Podstawowa

SOSW Oświęcim
A A A

Zofia Posmysz patronem naszej szkoły

Zofia Posmysz patronem naszej szkoły
W październiku uczniowie wzięli udział w zajęciach poświęconych wybitnej postaci Zofii Posmysz.
Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego zapoznali dzieci z najważniejszymi informacjami na temat Patrona szkoły. Przedstawiono Zofię Posmysz jako pisarkę, autorkę scenariuszy filmowych, słuchowisk radiowych i widowisk Teatru TV, reporterkę oraz redaktorkę radiową. Jej młode życie naznaczone było cierpieniem. Przez trzy lata przebywała w obozach koncentracyjnych. Uczniowie obejrzeli film pt. „Pamięć, która nas ochroni”.
Była więźniarka opowiada o trudnym czasie wojny i dramacie wielu ludzi. Zofia Posmysz podkreśla, że naszym zadaniem jest pamięć o więźniach obozów koncentracyjnych, o ich cierpieniu i walce o przetrwanie. Zofia Posmysz została odznaczona przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego - najwyższym odznaczeniem państwowym. Zofia Posmysz to osoba, która za swoją misję przyjęła świadczenie prawdy o obozach koncentracyjnych i Zagładzie. Podczas zajęć uczniowie obejrzeli zdjęcia Zofii Posmysz z różnych okresów jej życia. Wspólnie wyjaśniliśmy pojęcie patrona. Uczniowie opisali Patrona szkoły jako bohatera, osobę wyjątkową, ambitną, zaangażowaną, wytrwałą, empatyczną, kreatywną, pełną szacunku i tolerancji. Zajęcia miały na celu przybliżenie sylwetki Zofii Posmysz oraz przekazanie uczniom właściwych wzorców zachowań i systemu wartości człowieka.

Wybierając się w drogę, warto mieć oparcie w towarzyszu, warto zaufać przyjacielowi. Dla nas, dla uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły to Zofia Posmysz.

Szkoła Podstawowa im. Zofii Posmysz

Branżowa Szkoła I Stopnia

Szkoła Przysposabiająca do Pracy im. Zofii Posmysz

Internat