Światowy Dzień Zdrowia 2015

„Bezpieczeństwo Żywności”
W dniu 16 maja 2015 r. w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia w naszej szkole zostały zorganizowane ogólnoszkolne zajęcia, których celem było zwrócenie uwagi całej społeczności szkolnej na współczesne problemy zdrowotne. Tematem przewodnim, wokół którego skoncentrowano tegoroczne zajęcia było hasło WHO „Bezpieczeństwo Żywności”. Żywność, zawierająca szkodliwe bakterie, wirusy i pasożyty lub niebezpieczne substancje może być przyczyną wielu chorób, począwszy od biegunki do nowotworów. Dlatego zajęcia zostały opracowane z ogromną starannością by w sposób jak najbardziej przystępny przedstawić dzieciom zestaw praktycznych zaleceń dotyczących przygotowywania i przechowywania żywności opracowany przez WHO.

W tym celu została opracowana prezentacja multimedialna uwzględniająca 5 kluczy do
Bezpiecznej Żywności WHO:

·         Klucz 1: Utrzymuj czystość
·         Klucz 2: Oddzielaj żywność surową od ugotowanej
·         Klucz 3: Gotuj dokładnie
·         Klucz 4: Utrzymuj żywność w odpowiedniej temperaturze
·         Klucz 5: Używaj bezpiecznej wody i żywności

Jednak nic tak nie przemawia do wyobraźni dzieci jak możliwość praktycznego działania. Dlatego na potrzeby zajęć zostało utworzone „szkolne laboratorium”, w którym poprzez uczestnictwo w zabawach badawczych uczniowie zdobywali wiedzę na temat:
  • Jak wyglądają i gdzie żyją bakterie?
  • Jak rozprzestrzeniają się mikroorganizmy?
  • Dlaczego mama każe myć ręce?
  • Pogromcy bakterii?
  • Kiedy woda jest bezpieczna?
  • Jak wygląda pleśń na różnych produktach spożywczych?
  • Jak prawidłowo układać żywność w lodówce?

Podsumowaniem zdobytej wiedzy były warsztaty kulinarne, na których uczniowie zgodnie z założenia­mi WHO przygotowali pyszne wielozbożowe tortille mięsno-warzywne. Dużą przyjemność sprawiło dzieciom konsumowanie przygotowanych potraw. Przez cały czas zwracano uwagę na estetykę stołu i kulturę spożywania posiłków.