Szkoła Podstawowa

SOSW Oświęcim
A A A

Dzień ziemniaka

Dzień ziemniaka
W listopadzie  w ramach innowacji pedagogicznej „Zdrowie to nie tylko słowo”  uczniowie zorganizowali Dzień Ziemniaka, który jest niewątpliwie królem naszych stołów.
Nie wszyscy wiedzą  skąd pochodzą ziemniaki, jak długo uprawia się  je na świecie oraz jaka jest historia ich pojawienia się w Europie i w Polsce. Odpowiedzi na te pytania znalazły się w przygotowanej prezentacji multimedialnej. Oprócz historii tego powszechnego  warzywa uczniowie dowiedzieli się również jakie są jego wartości odżywcze .
 Powodów, dla których ziemniak powinien gościć na naszym stole jest wiele. Począwszy od aspektów ekonomicznych (jest bardzo tanim warzywem), poprzez jego wszechstronne zastosowanie, na wartościach odżywczych kończąc.
 Ziemniaki są niskokaloryczne i bogate w witaminę C, beta-karoten, potas oraz fosfor.
Za ich pomocą można przygotować wiele ciekawych dań i to niekoniecznie tradycyjnych. Ziemniak w zupie, drugim daniu, polany sosem czy też w sałatce – to zdecydowanie za mało dla tego wszechstronnego warzywa. Z prezentacji uczniowie dowiedzieli się również jakie inne , mniej znane  potrawy można przygotować
 z ziemniaków - słodkie desery i ciasta. Sami się o tym przekonali kosztując upieczony z ziemniaków „sernik”
Po obejrzeniu prezentacji przyszedł czas na działanie, uczniowie pod czujnym okiem wychowawców przygotowali bardzo znaną i lubianą na naszym terenie potrawę
z ziemniaków czyli "prażone", pieczone oczywiście zgodnie z tradycją na ognisku.

Szkoła Podstawowa im. Zofii Posmysz

Branżowa Szkoła I Stopnia

Szkoła Przysposabiająca do Pracy im. Zofii Posmysz

Internat