Dzień czystych rąk

Spójrz na swoje ręce. Wydaje ci się, że są czyste? Niekoniecznie tak jest! Większość z nas myje je za krótko lub mało dokładnie. Sporo osób nie robi tego wcale...
Kiedy powinniśmy myć ręce?
  • Zaraz po przyjściu do szkoły.
  • Po skorzystaniu z toalety.
  • Po zabawie na podwórku.
  • Po zabawie ze zwierzętami.
  • Po kontakcie z przedmiotami, których dotykały też inne osoby.
  • Przed każdym posiłkiem i przed przygotowaniem jedzenia.
  • Po wytarciu nosa, kichnięciu lub kaszlnięciu.
  • Po powrocie do domu.
  • Po odwiedzeniu osoby chorej.
  • Zawsze, gdy widać, że ręce są brudne.
Jak  myć ręce, aby rzeczywiście były czyste?
Gdy już to robimy, to zwykle za krótko. Średnio myjemy ręce ok. 5 sekund, a powinno nam to zająć 40-60 s. Warto pamiętać też o podstawowych zasadach:
  • Rozpoczynamy od zmoczenia rąk wodą.
  • Nabieramy tyle mydła, aby pokryło całą powierzchnię dłoni.
  • Dokładnie rozprowadzamy mydło po powierzchni, pocierając o siebie rozprostowane dłonie.
  • Pamiętamy o dokładnym umyciu przestrzeni między palcami, grzbietów palców oraz okolic kciuków.
  • Na koniec dokładnie płuczemy ręce wodą i wycieramy ręce do sucha jednorazowym ręcznikiem.
Dzień "czystych rąk" był okazją, do tego by uczniowie  pamiętali i dbali o higienę rąk. Pamiętajmy, że   każde dotknięcie klamki, banknotu czy poręczy w autobusie sprawia, że na nasze ręce dostaje się od 100 do 10 tys. komórek drobnoustrojów. Mycie pozwala usunąć z powierzchni rąk bakterie, wirusy, grzyby i pasożyty odpowiadające za cały szereg groźnych chorób np. za salmonellę, gronkowca,  grypę. Do „chorób brudnych rąk” zalicza się także biegunki i zatrucia pokarmowe, czerwonkę czy wirusowe zapalenie wątroby typu A a także  zakażenia dróg oddechowych, skóry i przewodu pokarmowego.
 Aż 4 na 5 infekcji jest przenoszonych za pomocą rąk.

Częste mycie rąk powinno więc być codziennym nawykiem!!!