"Dawno temu na wsi..."

Chlebowa Chata Górki Małe
8 czerwca klasy 3a, 3c i 4b wybrały się na wycieczkę do Chlebowej Chaty w Górkach Małych. Tę żywą lekcję historii rozpoczęliśmy od samodzielnie zrobionego drugiego śniadania. Po umyciu rąk każdy z nas, z przygotowanego przez gospodarzy ciasta, formował podpłomyki. Pod okiem specjalisty wypiekaliśmy je w piecu chlebowym. Jeszcze ciepłe jedliśmy z masłem, miodem lub smalcem popijając kawą zbożową z mlekiem. Każdy mógł zrobić dowolną ilość podpłomyków. Większy głód można było zaspokoić kromką bardzo sycącego chleba z mąki żytniej na zakwasie, który co dzień wypiekany jest w Chlebowej Chacie. Po tak przyjemnym drugim śniadaniu mieliśmy więcej sił i energii na dalszą przygodę i zdobywanie wiedzy. Najpierw czerpaliśmy żurawiem wodę ze studni. Ochotnicy zakładali koromysło i  próbowali nosić wodę w wiadrach. Następnie udaliśmy się do arki ze zwierzętami gospodarskimi. Poznaliśmy sprzęt potrzebny do chowu zwierząt min.  kosy, sierpy, widły cepy,  bańki na mleko, osprzęt konny, a także pożywienie zwierząt latem i zimą. Największą przyjemność sprawiło nam karmienie i głaskanie czworonożnych istot. Przesympatyczny baran Iwan wykazał się stoickim spokojem i cierpliwością. Dalej przeszliśmy do zabytkowej chaty  wypełnionej szeregiem różnych mebli i sprzętów niezbędnych człowiekowi do codziennego życia. W stojącej obok stodole oglądaliśmy zgromadzone autentyczne maszyny rolnicze i pojazdy wykorzystywane dawniej na wsi.  Mogliśmy pobuszować po stodole. Wszyscy chętnie korzystali z możliwości ulokowania się za kierownicą starych ciągników. Wrażenia z tej wspaniałej, dydaktycznej wycieczki na długo pozostaną w naszej pamięci.