Gimnazjum

SOSW Oświęcim
A A A

Szkolne warsztaty w ramach akcji "Czysta Małopolska"

Szkolne warsztaty w ramach akcji "Czysta Małopolska"
luty 2017 r.
   W lutym uczniowie klas IGb,  IIIGc oraz IIIGd przygotowywali pod "czujnym okiem" swoich wychowawców ekologiczne płyny do mycia naczyń oraz kilka rodzajów odświeżaczy powietrza. Zajęcia przeprowadzone były w ramach projektu „Czysta Małopolska”.
   Celem zajęć było zwrócenie uwagi na to, by w codziennym życiu stosować  preparaty, które nie niszczą środowiska, nie wydzielają szkodliwych dla zdrowia i atmosfery gazów, nie zanieczyszczają wód gruntowych.
Uczniowie przygotowali preparaty, które posiadają taką samą moc czyszczenia jak pełne chemii środki czyszczące ze sklepowej półki. Stworzone przez nich środki są o wiele mniej kosztowne dla portfela i drogocenne dla środowiska naturalnego oraz zdrowia człowieka.

Możemy  przygotować je sami i przekonać się o ich skuteczności.  Serdecznie zachęcamy do wypróbowania domowych receptur na ekologiczne środki czystości.
 
 
Płyn do mycia naczyń

Potrzebne składniki;
sok z trzech cytryn,
 400 ml wody,
 200 g soli drobnoziarnistej,  
100 ml białego octu.
Sposób przygotowania;
Zmieszać sok cytrynowy z wodą, solą i octem. Gotować w garnuszku przez około 10 minut, ciągle mieszając, dopóki płyn trochę się nie zagęści. Jeszcze ciepły płyn wlać do szklanego naczynia. Używać jak każdy inny płyn do mycia naczyń.
Sposobem na domową mgiełkę zapachową jest przygotowana mikstura  z owoców cytrusowych.

Zapach 1

Pomarańcza, cynamon oraz goździki. Piękny aromat, który długo się trzyma Pomarańczę kroimy w grube plastry, dodajemy kilka goździków, laskę cynamonu. Składniki mieszamy z dwoma filiżankami wody,  podgrzewamy przez kilka minut i przelewamy  do słoika.

Zapach 2

Cytryny, rozmaryn oraz wanilia. Zapach jest świeży i bardzo przyjemny. Tak jak poprzednio gotujemy składniki przez kilka minut a następnie przelewamy do słoika albo do pojemnika ze spryskiwaczem.
 
Zapach 3

Gałązki sosny lub świerku (lub innych zapachowych gałązek), liście laurowe oraz gałka muszkatołowa. Gałązki z liśćmi laurowymi i gałką zalewamy dwoma filiżankami wody, gotujemy kilka minut i przelewamy do słoika.

Szkoła Podstawowa im. Zofii Posmysz

Branżowa Szkoła I Stopnia

Szkoła Przysposabiająca do Pracy im. Zofii Posmysz

Internat