Branżowa Szkoła I stopnia

SOSW Oświęcim
A A A

Z wizytą u naszych sąsiadów w Mӧlln

21 września 2015
Z wizytą u naszych sąsiadów w Mӧlln
polsko-niemiecka wymiana młodzieży
     W dniu 13 września w grupie 15 uczniów z ZSZ oraz SPdP wraz z nauczycielami, pożegnani przez Panią Dyrektor oraz rodziców, wyjechaliśmy  z Oświęcimia na tygodniową wymianę międzyszkolną do Mӧlln w Niemczech.
     Ale było wspaniale! Od wtorku do czwartku uczestniczyliśmy w zajęciach  z naszymi niemieckimi kolegami, a po południu jeździliśmy z nimi na wycieczki.   
    W poniedziałek, 14 września, zostaliśmy przywitani piosenką śpiewaną w obu językach przez niemieckich uczniów, nauczycieli oraz Panią Dyrektor Hannelore Preuninger. Wręczyliśmy gospodarzom baner ze wspólnymi zdjęciami, upominki w postaci obrazu z kolorowych gazet oraz prace plastyczne, które przygotowywaliśmy już od kwietnia. W prezencie nie zabrakło również polskich słodyczy zapakowanych do ręcznie uszytych sakiewek. Tego dnia wzięliśmy też udział w rozgrywkach sportowych.
   We wtorek, 15 września, przyjechał do Mӧlln Dyrektor SOSW w Oświęcimiu oraz Starosta Oświęcimski - Zbigniew Starzec. Po oficjalnym powitaniu gości, pojechaliśmy na wycieczkę nad Morze Bałtyckie. Popołudnie rozpoczęło się wizytą w Oceanarium, gdzie podziwialiśmy bogactwo fauny i flory morskiej. Było tam przepięknie! Małe rybki i duże rekiny, żółwie i koniki morskie wywarły na nas ogromne wrażenie. Zrobiliśmy dużo zdjęć. Po spacerze plażą, udaliśmy się na kawę i ciastka do kawiarni na molo. Pychota!
   Środa, 16 września, była dniem wyjazdu do Hamburga, drugiego co do wielkości miasta w Niemczech. Spacerowaliśmy po uliczkach i rynku oraz jechaliśmy metrem do portu. Stamtąd udaliśmy się w rejs statkiem po rzece Łabie. I znów robiliśmy zdjęcia! Na zakończenie dnia zjedliśmy obiad w restauracji z widokiem na rzekę.
   Czwartek, 17 września, upłynął w bardzo muzycznej atmosferze. Od rana uczestniczyliśmy w zajęciach instrumentalnych z Morfeuszem, przyjacielem szkoły z Ghany. Morfeusz uczył nas rytmicznych piosenek, które rękami wygrywaliśmy na bębnach. Dudniło w całym Mӧlln! Bardzo nam się to podobało. Po obiedzie udaliśmy się na wycieczkę do Lubeki i Muzeum Hanzy, w którym zapoznaliśmy się z początkami handlu w Europie i  niemiecką współpracą  z polskimi portami. Lubeka nazywana jest miastem marcepanu, więc nie zabrakło nas w sklepie z tym przysmakiem. Wycieczka zakończyła się kolacją w restauracji.
   W piątek, 18 września, zwiedziliśmy jeszcze jedno malownicze miasteczko, a po południu uczestniczyliśmy w festynie zorganizowanym przez uczniów i nauczycieli niemieckich. Pani Dyrektor ofiarowała nam podarunki, a my korzystaliśmy do woli z przygotowanych atrakcji. Wieczór zakończył się wspólną kolacją i wymianą uścisków.
   W sobotę wróciliśmy szczęśliwie do domu. Dziękujemy wszystkim, dzięki którym mogliśmy wziąć udział w tej wspaniałej przygodzie.

⇒więcej zdjęć

Szkoła Podstawowa im. Zofii Posmysz

Branżowa Szkoła I Stopnia

Szkoła Przysposabiająca do Pracy im. Zofii Posmysz

Internat