Branżowa Szkoła I stopnia

22 listopada 2022
Wyjście do Obozu KL Auschwitz
lekcja muzealna
    W dniu 22 listopada uczniowie klas I, II i III Branżowej Szkoły zwiedzali teren byłego Obozu KL Auschwitz - Birkenau w ramach lekcji muzealnej "Trudne - proste słowa". Listopad jest miesiącem, kiedy szczególnie pamiętamy o tych, którzy odeszli, tak więc wyjście to było dla nas wyjątkowo ważne. Zobaczyliśmy więzienne baraki, dowiedzieliśmy się jak wyglądał dzień obozowy i jak traktowano więźniów. Dla wielu z nas była to pierwsza wizyta w obozie... Trudno uwierzyć, że zginęło tam tak wiele mężczyzn, kobiet i dzieci... Uczciliśmy ich pamięć zapalając znicze pod ścianą śmierci przy bloku numer 11. Udaliśmy się również na wystawę poświęconą naszej Patronce, ś.p. Zofii Posmysz, która jako młoda kobieta trafiła do Auschwitz. W Brzezince zobaczyliśmy jak wiele drewnianych baraków zbudowano dla więźniów na powierzchni 145 hektarów. Był to słoneczny choć chłodny dzień. Było nam zimno. Ale po powrocie do szkoły czekała na nas ciepła herbata, oglądnęliśmy też film o "Chłopcu w pasiastej piżamie". Dobrze jest czuć się bezpiecznie, mieć gdzie wracać, mieć dom. Oby zawsze tak było.

Dziękujemy wszystkim, dzięki którym wycieczka ta mogła się odbyć, nauczycielom oraz pracownikom KL Auschwitz na czele z Panami przewodnikami Szymonem i Pawłem.