Branżowa Szkoła I stopnia

SOSW Oświęcim
A A A

Sianowije

Sianowije
Już po raz kolejny w naszym Ośrodku gościła  młodzież z zaprzyjaźnionej szkoły w Mölln. Odwiedzając naszą placówkę miała okazję uczestniczyć w warsztatach ekologiczno przyrodniczych pt: „Ozdoby z siana” prowadzonych przez panią Annę Lichańską oraz panią Martę Pilarz-Wojtasik. 
Sianowije to technika rękodzielnictwa, w której przy odrobinie wyobraźni można wyrabiać i modelować różne formy: rośliny, zwierzęta, postaci itp. Głównym materiałem jest siano. Przy tworzeniu sianowiji potrzebne są również nici krawieckie. Aby uatrakcyjnić wyroby wystarczą naturalne dodatki takie jak groch, fasolka, kukurydza itp. oraz kolorowe skrawki materiału, wstążki. Uczniowie własnoręcznie zwijali i formowali siano, następnie powstałe kształty przyozdabiali wedle uznania przygotowanymi dodatkami. Praca z takim materiałem przyrodniczym jest rzadkością. Z pewnością rozbudzona ciekawość wyzwoliła u młodych ludzi wielkie zainteresowanie i chęć tworzenia.Sądząc po zaangażowaniu i efektach, zapewne niejeden uczeń odkrył w sobie artystyczną duszę tego dnia!
Podczas tego spotkania między wychowankami ze szkoły niemieckiej i polskiej zrodziło się wiele sympatii, nawiązano nowe znajomości,  Młodzież porozumiewała się nie tylko słowami, ale też mową ciała i gestami. Bariery w komunikowaniu pokonywano więc bez trudu.
 

Szkoła Podstawowa im. Zofii Posmysz

Branżowa Szkoła I Stopnia

Szkoła Przysposabiająca do Pracy im. Zofii Posmysz

Internat